Blog o veteránech

Socialistické Mini, aneb jak jsem k Fiatu 126p BIS přišel

Malucha jsem vždycky vnímal koutkem oka jako něco nepatřičného. V mém světě frčela auta, která jela, byla velká a prokazovala vysoký status majitele. Postupem času,  odstupem od socializmu, lety získávaným nadhledem a zvětšující se láskou a tolerancí k jakýmkoliv automobilům vešel se do mého hledáčku i polský fiátek sstodvacetšestka. Auto je to v podstatě kultovní, alespoň u našich severních sousedů. Dokázali s jeho omezeními žít, užívat si a podle videí na youtube i vyžívat se v jeho vlastnostech. V jeho vnější malosti, v jeho roztomilém obličeji nebo charakteristickém drsně vrčivém zvuku motoru.

Jednoho dne se i mě zacnělo jednoho mít a po chvíli hledání zasáhl osud a přihrál mi mého Zbigniewa. Tak jsem jej nazval po autorovi mého oblíbeného Pana Auťáka, Zbigniewu Nienackemu. Znáte Pana Auťáka? Dnes by se řeklo, že vlastnil sleepera. Už ani nevím, z čeho ten jeho strejda poskládal auto, které Pan Auťák zdědil, tuším, že to mělo motor z bouraného Ferrari.

Zbigniew měl z neznámého důvodu sundanou hlavu motoru, takže jsme nevěděli, jestli vůbec pojede. Zbytek vypadal fajn, v případě nutnosti bylo možné spoléhat se na rostoucí nostalgii po časech minulých, tak jsem si vsadil a koupil jej. Hlavně když mi Petr, automechanik i guru Vladimíra znalý maluchů do detailu, potvrdil, že přední nápravu, největší bolest těchto aut, už někdo dělal a udělal kupodivu dobře. Dalším neméně důležitým faktorem pro koupi byl fakt, že tento fiat je vodouch, tedy ojedinělá pozdní verze malucha s vodou chlazeným motorem a třetími dveřmi dělající z něj „komfortní“ kombi.

 

Zbytek prací jsem trochu popisoval na facebooku. Zkráceně proto rekapituluji, že jsme zázrakem sehnali chybějící výfuk, karburátor (dvojitý Weber!), vodní a benzínovou pumpu. Na doporučení jsem nechal namontovat novou spojku, když už byl motor venku a vyvařit také nevelké díry v podlaze, když už byl venku i interiér. Ve finále jsme potřebovali i nový startér. Cena dílů nevelká, jejich dostupnost dílů nic moc, ale to je holt daň za výjimečnost. Přitom by výjimečnost motoru neměla být velká, protože je z koncernu Lancia/Fiat a určitě jej používalo třeba Cinquecento.

 

 Při opravách sehrály roli ještě dva faktory.  Za prvé to bylo Petrovo nadšení a zkušenosti pro tento automobil. Sršela z něj ohromná energie a radost, že může dát dohromady auto, které kdysi měl na učňáku sám a dokonce se staral ještě i stroj jeho matikářky. Dokonce „vytunil“ hlavu válců a dal jí červený zevnějšek. Za druhé mi napsal přes facebook mně do té doby neznámý, ale sympatický, Roman. U něj v garáži překážel stejný, opuštěný, vodouch. Pomohl jsem tedy Romanovi k volnému prostoru a „Bílému“ k nové kapitole života. Už si stihl dokonce zahrát v našich Debilních kecech. Podstatné ovšem je, že jsem z „Bílého“ mohl vzít naprosto nesehnatelný díl – přiblblou kovovou tyčku náhonu benzínového čerpadla. K tomu mám některé interiérové díly v lepším stavu, originál hever a další detaily, které vylepšují pocit z auta a překvapené pohledy kolemjdoucích.

Celkem tahle sranda přišla na cca 25.000,- Kč, což mou radost jen znásobuje. Znovu se potvrdilo, že pokud ojetinu přetvoříte v youngtimera, můžete si užít dost legrace. V dalším pokračování článku se dozvíte, jaké.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kokořínsko po čtvrté

Letošní zimu jsme opět doufali, že pojedeme Kokořínsko historic rallye na sněhu. Organizátoři moudře posunuli termín z obvyklého začátku února blíže k jaru, kdy v poslední době je větší pravděpodobnost tuhé zimy, aby mohlo zmrznout co nejvíce kytek. Nicméně ani tentokrát se nezadařilo. Víkend před i víkend po nadělilo jak blázen, a zrovna v ten správný víkend byly teploty lehce nad nulou.

Komentáře

2. Sraz youngtimerů

Ještě pořád, pět dní po skončení srazu jsem unavený. Ještě pořád mě však uvnitř těla hřeje pomyšlení na ty báječné čtyři dny, které jsem strávil přípravou a samotným srazem. Obklopen Petrem Jirsou a Radkem Kovářem, kteří se mnou sraz organizovali, Petrovou manželkou Markétou (svatou to ženou), jeho synem Petrem a také Aničkou Pajerovou ze Spolku Orlík – Sedlec, která

Komentáře