Blog o veteránech

Údržba střechy kabrioletu

S jarem přichází silné nutkání napustit kůži dlouho neviděným hřejivým sluncem a do vlasů si pustit trochu alespoň vlažného větru. Neznám pro to nic lepšího, než vytáhnout z pelechu kabriolet, stáhnout z něj střechu a protáhnout mu faldy po zimě.

Poněkud trapné ovšem je, pokud střechu stáhnout musíme, protože je poněkud zaneřáděná z minulé sezóny, zadní okno začíná slepnout a musím se modlit ať neprší, protože by mi střecha od mokré hlavy nepomohla.

Návodů na netu, jak se vyčistit střechu kabrioletu a jakou následnou péči ji dát, je poskromnu. Rovnou jsem vynechal ty, které připouštějí mytí střechy ve „speciálním programu Kabriolet “ v myčce. Tak nějak mi to přijde divné. Kabriolet pro mě znamená, že jsem si vyšetřil trochu času, abych si užil život, tudíž nespěchám a nemám ani důvod projíždět rychle myčkou. Nota bene, čas často strávený ve frontě na myčku může být kolikrát delší, než trcohu mazlení se s autem.

Nicméně, údržba střechy kabrioletu je v podstatě jednoduchá záležitost. Mějte na paměti několik zásad:

Čištění textilní střechy

– Na čištění nepoužívejte žádné kuchyňské či koupelnové prostředky. Obzvlášť SAVO není vhodné. Pokud jej skutečně nutně potřebujete, neb máte na střeše plíseň, tak jste ale opravdu prase.

– Nejdřívě odstraňte hrubé nečistoty (přejetou slepici už do polévky nedávejte) pak střechu vysajte luxem s kartáčkovým nástavcem. Nezapoměňte pořádně projet záhyby u švů, třeba i kartáčkem na zuby, je-li to nutné. Drobky z loňského hamburgeru nedělají dobrotu. Majonéza už vůbec ne.

– Po luxování můžete projet látku i takovým tím lepivým kotoučkem používaným na odsmítkování obleku do tanečních

– Střechu nedrhněte rejžákem jak prušáci chodníky za Bismarcka, stačí přímé, nikoliv krouživé, pohyby po směru vlákna (je-li střecha plátěná) jemným kartáčem. Tvrdý kartáč by mohl narušit strukturu látky a švů – vzpomeňte si na módu děravých džín – jak asi vznikaly?

– Kartáč bude zbytečný, pokud jej použijete bez čistícího prostředku. Použijte tedy ve vlažné vodě rozpuštěný šampon, klasické mýdlo s jelenem, nebo speciální přípravek. Těch je na trhu vcelku dostatek. Krátkým hledáním jsem našel toto:

  • Sonax 445,20 Kč
  • Mercedes 384,- Kč
  • Meguiars čistič 379,- Kč
  • Autoglym Cabriolet Fabric hood maintenance za 650,- Kč
  • Swissvax 990,- Kč (dělají i sadu se vším možným za 2.490,- Kč)

Já sám jsem dosud používal mýdlovou vodu a střecha je po ní oslnivě …. černá.

– Čistící přípravek opláchněte dostatečným množstvím vody

– Čištění rozhodně neprovádějte často. Já myslím, že pokud to uděláte jednou za sezónu s následnou impregnací, je to dostatečné. Opět si vzpomeňte, jak dlouho vám vydrží džíny, když je pořád perete.

Čištění vinylové střechy

– vinylová, taková ta umělohmotná, prostě jiná než plátěná nebo skládací kovová (a to už byste měli poznat) střecha je na údržbu samozřejmě jednodušší. Je méně citlivá a náchylná na vyblednutí a špína se na ní chytá v menší míře. Firma Swissvax dokonce doporučuje mytí takového vozu v myčke, ovšem jen pokud má zadní okno ze skla.

– Pokud je vinylová střecha světlá, lze doporučit mytí častější než u tmavé, aby se zamezilo zažrání špíny do materiálu.

– Na čištění nepoužívejte alkalické materiály protože zeslabují nebo dokonce mohou narušit švy. Typické alkalické prostředky jsou ty kuchyňské, které k rozpuštění mastnoty používají právě alkalické chemikálie, nikoliv kyseliny. Speciálně na čištění vinylové střechy jsem našel výrobek Swissvax Vinyl Clean, který jak jinak, nejlépe jest nanešen speciálním kartáčkem této firmy a pak povrch leštěn dalším speciálním mikrovláknovým hadříkem po 20 minutách účinkování prostředku. Znáte to: „Skvrnu pořídíme lehce…“ a stojí to pouhých ….. Já jsem však zjistil, že tyto úkony lze provést i s něčím obyčejnějším. Acetonem, neboli ředidlem C 6000. Levné, smradlavé, účinné.

Impregnace plátěné střechy

– po vyčištění nechte střechu pořádně vyschnout. Proto bude vhodnější tuto údržbu provést den před vyjížďkou.

– Na střechu rovnoměrně naneste impregnaci. Tady už je potřeba určitě použít speciální přípravek a nebál bych se říct speciální přípravek na auto. Tím vylučuji impregnaci stanů, goretexových bot apod. Dnešní chemie a materiály už jsou složité a když ne napoprvé, bůhví co to udělá napopáté. Na trhu jsem opět našel rychlým náhledem toto

  • Sonax 493,20 Kč
  • Mercedes 331,- Kč
  • Autokosmetika – A.cz 240,- Kč, tady si neodpustím poznámku na strašný překlad popisu výrobku: „Špatně se pro správný popis hledají slova“ Hm, tak je snad ani nebudeme hledat
  • Detailing Shop.cz impregnace High tech Guard 650 Kč – taky výborný překlad: „protekce proti vodě a zašpinění“, dále Meguiars Convertible and Cabriolet Soft Top za 489 taky má nějakou protekci na OPBH
  • Swissvax Lotos Protectant (asi pouze v sadě) 2.490,- Kč – má vydržet roky a obsahovat dvacetinásobek ochranných látek proti ostatním výrobkům

– Impregnace nesmí přijít do styku s něčím jiným než je plátno střechy. Jednou rukou stříkejte, druhou rukou s hadříkem chraňte lak, plastové okno, lišty, děti zvířata. Jak říkám, chemie je dneska sviňa.

– Co se okna týče, lze jej olepit alespoň na okrajích maskovací páskou.

Údržba vinylového okna

– vinylové okno nesmí přijít do styku s kartáči myčky, ať si říkají o citlivosti programu kabriolet co chtějí. Leda že by kartáče myčky byli z textilu, což jsou málokdy. Já znám jen jednu v Českých Budějovicích. Ne že by kartáče okno rozflákaly, ale poškrábou jej tak, že je z něj horší výhled.

– Jediný přípravek speciálně určený pro údržbu vinylových oken jsem našel u firmy Swissvax. Tato má i speciální sadu s renovačním voskem, hadříky, vatovými tampóny a dokonce vše s elegantní taštičkou. No nekupte to! Opět myslím, že ty věci kolem Vinyl Cleaner a renovačního vosku Cotton Aplicator, tak se to jmenuje, můžete pořídit i levněji, nicméně ten přípravek mě zaujal. Podle informací z webu Vinyl Cleaner okno vyčistí, odstraní středně velké škrábance (sic!) Cotton Aplicator pak nakonzervuje proti vyslepnutí a zajistí oknu ohebnost při skládání.

– Okno čištěte opět pohyby přímočarými, neboli lineárními, nikoliv krouživými.

– Dbejte na to, aby přípravky nepřišly do styku se střechou.

– Oba přípravky se mají použít jak z vnější tak z vnitřní strany okna

– Cena sady 1190,- Kč, cena Vynil Cleaneru 990,- Kč. „Takže to už asi koupíme rovnou tu sadu, mámo, ne?“

Tak, když už jste střechu ošetřili, tak ji pěkně složte a schovejte do auta, aby vám ji nikdo neumazal.

Hurá na výlet!

Poznámka: za uvedení čistících prostředků jsem nedostal ani korunu. Zatím.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kokořínsko po čtvrté

Letošní zimu jsme opět doufali, že pojedeme Kokořínsko historic rallye na sněhu. Organizátoři moudře posunuli termín z obvyklého začátku února blíže k jaru, kdy v poslední době je větší pravděpodobnost tuhé zimy, aby mohlo zmrznout co nejvíce kytek. Nicméně ani tentokrát se nezadařilo. Víkend před i víkend po nadělilo jak blázen, a zrovna v ten správný víkend byly teploty lehce nad nulou.

Komentáře

2. Sraz youngtimerů

Ještě pořád, pět dní po skončení srazu jsem unavený. Ještě pořád mě však uvnitř těla hřeje pomyšlení na ty báječné čtyři dny, které jsem strávil přípravou a samotným srazem. Obklopen Petrem Jirsou a Radkem Kovářem, kteří se mnou sraz organizovali, Petrovou manželkou Markétou (svatou to ženou), jeho synem Petrem a také Aničkou Pajerovou ze Spolku Orlík – Sedlec, která

Komentáře